חיפוש

ציור 'מתוך הצבע' - להסכים לדחות את הדימוי לסוף התהליך

'ציור מתוך הצבע' ["ציור אנתרופוסופי"], אפשר לומר עליו ש"נולד" מתוך כתמי הצבע והיחסים שבינהם, בלי קו, ובלי הגדרה (מלשון גדר/גבול) מראש. למעשה מדובר בציור רב שכבתי בצבעי מים (ובסדנה שלנו גם ב'שמן'), שמתפתח בשלבים מהצבעים אל הגוונים ומשם אל הצורה והתוכן.


ערב רד, נוף 'מתוך הצבע' ציירה: אילת השחר סלע

הציור מתחיל בהנחת שכבות צבעי מים דלילות, כמעט שקופות, וממשיך בהעצמתם דרך הנחת שכבות צבע דקות זו על גבי זו. מבעד שכבות הצבע מתחילים לבצבץ גוונים וגווני גוונים, נוצרים אזורים וגדרים וגבולות ולאט לאט רבדי הצבע מגלים מתוכם את הצורה.

לעיתים אין למצייר שום נושא או רעיון מלבד משיכה לעבר צבעים מסוימים.


לעיתים אחרות הנושא ידוע מראש, למשל 'אביב' (ראה/י דוגמא) ,אולם הדימוי הספציפי של הציור מתפתח מתוך שכבות הצבע .תרגיל 'אביב' שצולם בשלביו השונים- ציירה אסנת גל, ניתן לראות איך הציור מתחיל בשכבות צבע בהירות המתעצמות בהדרגה, מעמיקות ומתפתחות, כאשר הקו מופיע רק בשלב האחרון (ימין למטה).יש פעמים שלמצייר יש 'תמונה בראש',  או אפילו תמונה ממשית (צילום או ציור),  אך, עדיין, בכל המקרים, נושא הציור וצורתו מחכים, בסבלנות, לשלבים המתקדמים של תהליך היצירה. אפשר לראות איך העיר עכו,(בהשראת תצלום שחור/לבן), נולדת בשלבים מתוך הצבע (ציירה אסנת גל).


המתודה עימה אני מציירת ומלמדת שואבת את השראתה מ 'מודל 7 תהליכי החיים' שפיתחה תרצה אמן, ארטתרפיסטית ותיקה בגישה האנתרופוסופית ומכשירת מורים בחינוך וולדורף. עפ"י מודל זה התהליך היצירתי מתחלק ל-7 שלבים מפוטנציאליות חלומית ועד לצורה ותוכן, בדומה להתפתחות הצמח מזרע לפרי. כל שלב בתהליך הלימוד/ציור מצריך מהמצייר גיוס משאבים פנימיים השונים זה מזה, יש שלב המבקש חיבור למקומות העדינים שבאישיות, ושלב אחר שדורש תנופה וכוח פנימי, בכל מקרה התהליך מציב אתגרים שכן עניינו, מעבר לציור, לפתח ולשכלל את היכולת האישית על ידי עוררות של כישורים 'רדומים' בנפש.


מעוניינים בהסבר נוסף, התנסות חד פעמית,  מידע על הסדנאות צרו קשר

ציורים נוספים שנולדו 'ממתוך הצבע' בגלריות עד לאין קץ ומיזוג

123 צפיות0 תגובות